21 Şubat 2020 Cuma
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > `Besi Bebek´ Görücüye Çıkıyor

`Besi Bebek´ Görücüye Çıkıyor

05.09.2019 14:58 12 14 16 18 yazdır
Adıyaman Belediyesi´nin destekleriyle dünya çapında bir üne kavuşan Adıyaman´ın meşhur `Besi Bebek´leri, İzmir´de gerçekleştirilecek olan Türk El Sanatları Festivali´nde görücüye çıkacak.
`Besi Bebek´ Görücüye Çıkıyor

Adıyaman Belediyesi´nin destekleriyle, dünya çapında bir üne kavuşan ve bu vesileyle açılan kurslarla Adıyamanlı bayanların yeni geçim kaynağı olan `Besi Bebek´, İzmir Güzelbahçe 6. Geleneksel Türk El Sanatları Festivali´nde İzmirlilerin beğenisine sunulacak.
İlk olarak Adıyamanlı girişimci Zahide Durmaz Akar tarafından tasarlanan ve kısa sürede büyük beğeni toplayan `Besi Bebek´, daha sonra Adıyaman Belediyesi Toplumsal Gelişim Merkezi tarafından açılan kursta Zahide Durmaz Akar´ın hocalığında yüzlerce Adıyamanlı bayan tarafından öğrenilip, üretilmeye başlandı. Üzerinde Adıyaman yöresine ait foklorik kıyafetlerin bulunduğu ve tamamen el yapımı olan besi bebekler, hem yurt içinde hem de yurt dışında Adıyaman´ın tanıtımın büyük katkı sağlıyor. 
Özellikle Adıyaman´ın kırsal bölgelerinde yaşayan kadınların giyim tarzını yansıtan `Besi Bebek´in kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri´ndeki New York Üniversitesi´nde tez konusu da olduğunu söyleyen yetkililer, Adıyaman´ın sembol hediyelik eşyalarından bir tanesi haline gelen bu bebeklerin 6-11 Eylül 2019 tarihleri arasında İzmir´de düzenlenecek olan Güzelbahçe 6. Geleneksel Türk El Sanatları Festivalinde beğeniye sunulacağını dile getirerek, İzmir´de yaşayan tüm Adıyamanlıları ve sanatseverleri bu festivale davet etti.

 

Kaynak : PHA
Kategorinin Diğer Haberleri