23 Kasım 2020 Pazartesi
Anasayfa > SİYASET > CHP´li Tutdere: Hak kuvvetten üstündür

CHP´li Tutdere: Hak kuvvetten üstündür

07.07.2020 18:31 12 14 16 18 yazdır
CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, "Çoklu baro sistemi, hukuk sistemimize, demokrasimize bir ihanettir. Avukatları ayrıştırarak, baroları bölerek demokrasiye ve hukuka hiçbir katkınız olmayacaktır."dedi.
CHP´li Tutdere: Hak kuvvetten üstündür

Tutdere, avukatlık kanununda değişiklik öngören yasa teklifinin Adalet Komisyonunda devam eden görüşmelerinde iktidar temsilcilerine Kamer Genç´in geçmişteki uyarılarını hatırlattı.

Tutdere, "Siz (iktidar)geçmişte Kamer Genç´in yaptığı uyarıları dinlemediniz ve kol kola yürüdüğünüz FETÖ terör örgütü yüzünden ülke darbeye sürüklendi. Şimdi yeniden uyarıyoruz, sizleri Türkiye'nin temellerine dinamit koyacak, hukuku, avukatları ayrıştıracak bu çoklu baro dayatmanızdan vazgeçmeye davet ediyoruz. Millet sizin yanlış kararlarınızın ceremesini çekmekten yoruldu!."dedi.

Dayatılan teklifte milletin, devletin yararına hiçbir şey olmadığını söyleyen Tutdere, şöyle konuştu:

"Başta Baro Başkanları olmak üzere yazarlar, aydınlar açıklama üstüne açıklama yapıyorlar. Bütün kesimler iktidar olarak, teklif sahipleri olarak sizleri uyarıyorlar. Ancak öyle anlaşılıyor ki bütün uyarılara rağmen sizler ayrıştıran, avukatları bölen bu teklifte ısrarcı olmaya devam edeceksiniz.

 Bizde tarihe, milletimize ve mesleğimize karşı olan sorumluluğumuzun gereği olarak sizleri bir kez daha uyarıyoruz. Ben 18 yıl fiilen avukatlık yapmış, baro organlarında yaklaşık sekiz yıl çalışmış en son da Baro Başkan Yardımcısı olarak görev yapan bir hukukçu olarak, milletvekili olarak sizleri uyarıyorum, `Çoklu baro sistemi, hukuk sistemimize, demokrasimize bir ihanettir. Avukatları ayrıştırarak, baroları bölerek demokrasiye ve hukuka hiçbir katkınız olmayacaktır."

 Gelin hep birlikte bu yanlıştan dönelim

Teklifte imzası bulunan 44 tane avukat meslektaşına seslenmek istediğini ifade eden Tutdere, "Sizler bu teklife imza atmakla kariyerinizi belki de bugün Türkiye Büyük Millet Meclisindeki milletvekilliğinizi borçlu olduğunuz kendi mesleğinizi, bir nevi kendi varlık sebebinizi kendi ellerinizle imha ediyorsunuz. Milletvekilliğiniz bittiğinde tekrar baroya dönüp avukatlık yapmak zorunda kaldığınızda artık sizin avukatlığınızı, mesleğinizi ifa edeceğiniz, çocuklarınızın nafakasını sağlayacağınız ortada bir baro kalmayacaktır. Onun için gelin hep birlikte bu yanlıştan dönelim."ifadelerini kullandı.

`Bölücü´ dediğiniz Baro Başkanları Türkiye´ye bölücülük bulaşmasın diye günlerdir nöbette

Teklifin hangi niyetle yapıldığına değinen Tutdere, şöyle devam etti:

"İktidar olarak her ne kadar teklifi çoğulculuk, temsilde adalet sosuyla süsleyip kamuoyunun önüne koyduysanız emin olun ki buna kimse inanmıyor. Ne avukatlar inanıyor ne kendi seçmenleriniz inanıyor ne de bu millet inanıyor. Herkes burada niyetinizin ne olduğunu çok iyi biliyor.

Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bütün illerden baro başkanlarımız TBMM kapısında bekletiliyor. Özellikle belirtmek istediğim bir husus var. Güneydoğudan gelen baro başkanlarımız, sizlerin, onların yaptığı her açıklamaya "bölücü" dediğiniz bölgenin baro başkanları barolar bölünmesin, Türkiye'ye bölücülük bulaşmasın diye, TBMM kapısında günlerdir nöbetteler."

"Geçmişte Kamer Genç´i dinlemeyerek ülkeyi darbeye sürüklemiştiniz"

Tutdere, geçmişte TBMM çatısı altında Kamer Genç'in uyardığını belirterek, "Siz gelecekte bu cemaatten çok çekeceksiniz, bu anlayışınızla, bu cemaatle kol kola yürümenizle en büyük zararı siz göreceksiniz.´demişti. Dinlemediniz. Zaman geçti ve sayın Genç´in haklılığını ülke olarak yaşayarak tecrübe ettik. FETÖ terör örgütünün darbe teşebbüsünden hem devlet olarak hem millet olarak hepimiz zarar gördük. Ama en başta sizler zarar gördünüz. Biz de bugün uyarıyoruz:`Sizi, Türkiye'nin temellerine dinamit koyacak, hukuku, avukatları ayrıştıracak bu projeden vazgeçmeye davet ediyoruz. Sizin partinize oy veren avukatlarla da görüşüyoruz, kimse bu çoklu baro projenizi desteklemiyor. Lütfen toplumun bütün kesimlerinden yükselen bu sese kulak verin."şeklinde kaydetti.

"Sayısal çoğunluğunuz teklifi yasalaştırmaya yetse de hiçbir zaman millette karşılık bulmayacak!"

Tutdere, "Çoklu baro dayatmanızla her ne kadar niyetiniz HSYK'de yaptığınız gibi, yürütmeyle uyumlu avukatlar ortaya çıkararak sarayın emrinde bir savunma yapmaya çalışsanız da sizin bu projeniz ne avukatlar camiasında ne de milletin vicdanında kesinlikle kabul görmeyecektir. Bu Komisyonda oy çokluğunuzla geçirebilirsiniz, belki sayısal çoğunluğunuz buna yetecek ancak öyle emin olun ki sizin bu hukuk dışı teklifiniz hiçbir zaman halkta ve millette karşılık bulamayacaktır. Hiçbir şekilde şunu akıldan çıkarmamak lazım hak kuvvetten üstündür. Bunu herkesin bilmesi lazım."ifadelerini kullandı.

Kaynak : PHA
Kategorinin Diğer Haberleri