23 Kasım 2020 Pazartesi
Anasayfa > SİYASET > Milletvekili Tutdere'nin 1 Eylül Dünya Barış Günü mesajı

Milletvekili Tutdere'nin 1 Eylül Dünya Barış Günü mesajı

01.09.2020 12:25 12 14 16 18 yazdır
Türkiye Büyük Millet Meclisi Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, "Dünya'nın barışa her şeyden çok ihtiyaç duyduğu bir dönemdeyiz." dedi.
Milletvekili Tutdere'nin 1 Eylül Dünya Barış Günü mesajı

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Tutdere, mesajında, Dünya Barış Günü veya Uluslararası Barış Günü, her yıl 21 Eylül tarihinde kutlanan uluslararası bir bayram olduğunu anımsattı.

"Barış temel hedefimiz olmalıdır"

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 7 Eylül 2001 tarihinde aldığı kararla 21 Eylül'ü Barış Günü olarak kabul edildiğini ifade eden Tutdere, şu ifadelere yer verdi:

"Dünyanın birçok ülkesinde de Almanya´nın 1939 yılında Polonya´yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı'nı başlattığı tarih olan 1 Eylül yarım asrı aşkın bir süredir, birçok ülkede, çeşitli etkinliklerle, savaşlara karşı barış, düşmanlıklara karşı kardeşlik anlayışı doğrultusunda "Dünya Barış Günü" olarak kutlanmaktadır.

Savaş ve barış insanlık tarihi ile başlayan kavramlardır. Teknoloji, bilim, siyaset son hızla gelişse de maalesef savaşlar hala devam etmektedir. Ne yazıktır ki devletler güncel hayatta kullanılan teknolojiden çok ileri olanını silah ve savaş amaçlı kullanmaktadır. Ancak, en büyük savaşların sonunda bile ortak sağduyu barışa işaret etmektedir.Barış, yüzyıllardır insanlığın en önemli arayışlarının başında gelmiştir. Barışı kazanmak, korumak ve onu geliştirmek, tüm insanlığın geleceğini kazanmak açısından önemlidir. Bu nedenle barış mücadelesi, günümüzün en önde gelen ve en çok ihtiyaç duyulan mücadelesi konumundadır."

"Dünyanın barışa her şeyden çok ihtiyaç duyduğu bir dönemdeyiz"

Tutdere, çıkar karşıtlığı nedeniyle savaş halindeki, güce dayalı, adaletsiz bir dünya yerine eşit, özgür ve kardeşlik içindeki bir dünyanın herkes için gerekli olduğuna işaret ederek, "Tüm insanların temel insan hakları, eğitim, teknoloji, beslenme, sağlık gibi temel haklardan yararlanmasını sağlayan, adalet, eşitlik ve özgürlüklerin genişletildiği bir dünyada  barış temel hedefimiz olmalıdır.

Yanı başımızda Suriye´de, Libya´da; dünyanın başka yerlerinde bölgesel ve yerel savaşların yaşandığı, terörün şiddetlendiği, yeni bir dünya savaşının bile konuşulduğu son zamanlarda insanlığın temel ihtiyacının barış olduğu unutulmamalıdır. Dünyanın barışa her şeyden çok ihtiyaç duyduğu bir dönemdeyiz. Kovid-19 salgını nedeniyle bütün dünyanın sağlık için taşıdığı endişe barış için de taşınmalıdır.Savaş, terör ve şiddetten uzak; adalet, eşitlik, özgürlük ve esenlik içindeki mutlak bir dünya barışı için tüm insanların 1 Eylül dünya barışını kutluyorum. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi,"Yurtta barış dünyada barış." ifadelerini kullandı.

Kaynak : PHA
Kategorinin Diğer Haberleri