26 Eylül 2020 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > MEHMET ULUÇAY > ÖFKE BALDAN TATLIDIR
MEHMET ULUÇAY

ÖFKE BALDAN TATLIDIR

07.02.2019 20:15 12 14 16 18 yazdır
Yazar : MEHMET ULUÇAY

Toplusal yaşantımızda, insanların fikir dünyası farklıdır. Aynı yöne bakanlar aynı “şeyi” görmezler. Huylar, Mizaçlar, karakterler farklı farklıdır. Olaylar karşısında ki tepkileri de haliyle bu farklı karakterlere göre belirlenir. Kimimiz, tez canlı, aceleci davranır, sonucunu düşünmeden tepki gösteririz. Son pişmanlık fayda etmiyor.

Televizyonda haberleri izlediğimizde,”siyasetin Mabedi”nde, hatiplerin. Ve yerinde oturanların birbirlerine söyledikleri

Sözler, üzücü. Kırıcı. Yaralayıcı. Dişleri bileyici. Bireyleri yumruk sıkıcı kıvama getirmektedir.

Unutmayalım. Gökteki atmosfer olayları, rahmet olarak yağsa da fazlası, sel, çığ, fırtına ve kasırgaya sebep olmaktadır. Meclis tartışmalarını yansımaları, taşrada daha sert olaylara neden olmaktadır.

 Anayasamızda ve demokratik ülkelerde, “siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır”. Bu nedenle seçmen vatandaşlarımız bir siyasi partiye, üye olabilir. Liderine koşulsuz sevgiyle bağlanabilir. Bu hakkı kendilerinde görenler başkalarının da bu hakka sahip olduklarını bilmeleri lazım. Parti yöneticilerinin, hırs, öfke, ayrıştırıcı, kışkırtıcı söylemleri, vatandaşlar arsında kavgalara, küskünlüklere neden olmaktadır.

Asıl olan;ülkeye yaptıkları ve yapacakları faaliyetlerdir,hizmetlerdir..Seçimler iktidar partileri için aynı zamanda hizmetlerinin bir  ibrası dır.

Yazımızı, Şeyh Edebalı’nın öğütlerini biraz yazıya uyarlayarak aktaralım.

Sayın yöneticiler;

“Hırs, benlik ve kibir, birlikteliğe engeldir. Sakın ha hırsınıza ve kibrinize takılmayasınız ve kendinizde boğulmayasınız. “Öfkeniz ve benliğiniz bir olup aklınızı yener! Daima sabırlı, sebatlı ve iradenize sahip olun,”

“Öfke ateş, öfke afet, öfke şeytandır. İnsanoğlu dağları devirir; ama öfkesine mağlup olabilir.”

Beklentilerimizden dolayı, öfke bize, uysallık size. Güceniklik bize, gönül almak size. Suçlamak bize, katlanmak size düşer.

 Anlaşmazlıklar bize, adalet size düşer

Eleştirmek bize, bağışlamak size… Sayın yöneticiler, sabretmesini bilelim. Sabır ve zaman çok şeyin ilacıdır.

Vaktinden önce çiçek açmaz. Daima sabırlı, sebatlı ve irademize sahip olalım.

Toplumu ayrıştırarak, tasada ve kıvançta ortak bütünlüğü sağlayamayız.

“Sevgi davanın esası olmalıdır. Sevmek ise,sessizliktedir. Bağırarak sevilmez. Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez”.

Daha önce yayınladığımız yazı.

 

 

Etiketler : ÖFKE BALDAN
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.